Premiera: Korespondent „Małego Przeglądu”, Dariusz Bugalski

Dariusz Bugalski, Korespondent „Małego Przeglądu”, red. Tomasz Cieślak, Łódź 2017.

Jacek Gutorow:

„Ciekaw byłem nowej książki Dariusza Bugalskiego.

W opublikowanym w 2010 roku wyborze poetyckim Przecieki odnalazłem zaangażowanego obserwatora, ale i uważnego nasłuchiwacza głosów.

Zwracała uwagę ewolucja tej poezji – od fascynacji malarskim, precyzyjnym spojrzeniem, wyrazistej w tomach z pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych,
po coraz śmielsze eksperymenty z językiem, a właściwie językami, w zbiorach późniejszych (zwłaszcza w ostatnim tomie o tu, 2010).

Korespondent „Małego Przeglądu” otwiera kolejne okno. W nowych wierszach odnajdziemy wspaniale skoncentrowane obrazy („po rozlanej plamie słońca/ dwie żółte plamki”), porwie nas szybki nurt języka, zatrzyma ironiczna składnia zdania.

Przede wszystkim jednak wyobraźnia i wrażliwość poety kierują się ku żywiołowi rozmowy. Postrzępionej, dziwnie tajemniczej, w niejasny sposób poruszającej.

Kolejnym tekstom towarzyszą głosy z offu, złamane kursywą i zepchnięte na brzeg kartki, czasami chyba zaskakujące dla samego poety, który już na samym początku zauważa: „mówię w jakimś obcym mi języku”.

Informacja, że mamy do czynienia z kolażem fragmentów z Korczakowego „Małego Przeglądu”, jest pomocna,
ale nie wszystko wyjaśnia.

Pozostaje zagadka głosu dobiegającego skądinąd. Kto właściwie mówi?

Jakże się cieszę, że wrócił z nowymi wierszami”.

 

 

Publikacja tomu poezji Dariusza Bugalskiego Korespondent „Małego Przeglądu” została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi